Politechnika Lubelska rozpoczyna współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W jej ramach prowadzona będzie m.in. współpraca przy projektach badawczych, eksperckich i konsultingowych.
– Rolą politechnik jest, oprócz prowadzenia badań naukowych i dydaktyki, wdrażanie do gospodarki innowacji opracowanych przez naukowców. I nie chodzi tylko o rozwiązania techniczne, ale także metody, które przyczyniają się m.in. do zrozumienia skomplikowanych zjawisk społecznych i ekonomicznych – informuje rektor prof. Zbigniew Pater.
Współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, kluczowym partnerem w kształtowaniu polityki społecznej, otwiera przed naukowcami nowe pole działania i jest szansą na praktyczne zastosowanie ich badań.
Jednym z głównych obszarów, w których będzie realizowane partnerstwo PL i ZUS jest nauka. Uczelnia deklaruje gotowość do współpracy przy projektach badawczych, eksperckich i konsultingowych. Jak przyznaje dziekan Wydziału Zarządzania prof. Marcin Gąsior, ZUS posiada obszerne zbiory danych odzwierciedlających funkcjonowanie rynku pracy oraz poszczególnych przedsiębiorstw, a dane te są zbierane i aktualizowane każdego dnia. Są więc znacznie bardziej przydatne od typowych zbiorów danych oferowanych przez inne instytucje.
– Poprzez dostęp do tych danych, naukowcy, dzięki wykorzystaniu wiedzy z obszaru sztucznej inteligencji i uczelnia maszynowego, mogą identyfikować wzorce i tendencje w populacji. Pozwala to lepiej zrozumieć potrzeby społeczne oraz odpowiedzieć na nie w sposób bardziej precyzyjny i efektywny – mówi dziekan. więcej >>>>
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
"PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17