We czwartek 19 września odbyła się debata pt. "Rola człowieka oraz jego emocjonalnego wpływu na funkcjonowanie w społeczeństwie". Było to jedno z wydarzeń specjalnych w ramach XX Lubelskiego Festiwalu Nauki.
W debacie poruszono kluczowe zagadnienia związane z funkcjonowaniem jednostki w kontekście jej relacji z otoczeniem, w tym jak interakcje społeczne mogą zarówno pozytywnie, jak i negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Uczestnicy dyskutowali również o znaczeniu zdrowia emocjonalnego, podkreślając, jak ważna jest zdolność radzenia sobie z własnymi emocjami w codziennym życiu. Debata dotyczyła także technik oraz strategii optymalizowania dobrostanu emocjonalnego, takich jak rozwijanie samoświadomości, budowanie sieci wsparcia społecznego, roli zdrowych relacji zarówno z innymi ludźmi jak i zwierzętami, a także wprowadzenie zdrowych nawyków, które mogą wpłynąć na nasze samopoczucie.
Jednym z ważnych punktów dyskusji było zdrowie psychiczne, które w coraz większym stopniu staje się przedmiotem publicznej debaty. Eksperci mówili o tym, jak istotne jest dbanie o zdrowie emocjonalne, szczególnie w kontekście współczesnych wyzwań, takich jak szybkie tempo życia, stres, a także powszechne korzystanie z mediów społecznościowych, które mogą nasilać poczucie izolacji lub porównywania się do innych. Nie zabrakło również odniesień do codziennych interakcji w pracy zawodowej, które również niosą komponent emocjonalny, a związane z nimi reakcje są często wyzwaniem.
W debacie udział wzięli:
Nasza naukowczyni skupiła się na roli edukacji i świadomości emocjonalnej wśród osób zajmujących stanowiska zarządcze czy liderskie w najróżniejszych organizacjach. Podkreśliła konieczność uwzględniania perspektywy humanistycznej w projektowaniu i organizowaniu miejsc pracy. Zdrowie emocjonalne pracowników ma bowiem kluczowy wpływ na ich efektywność, motywację i ogólny dobrostan, bez względu na to czy myślimy o pracowniku urzędu, uczelni, małej firmy czy korporacji.
Fakt, że w debacie wzięli udział przedstawiciele różnych dziedzin wiedzy i o bardzo zróżnicowanych doświadczeniach umożliwił konkluzję, że rola człowieka w społeczeństwie nie może być oddzielona od jego zdolności do radzenia sobie z emocjami i tworzenia zdrowych, wspierających relacji.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
"PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17