Strona GłównaPocztaBibliotekaIntranetKsiążka adresowa PL

I Międzynarodowe Seminarium Naukowe pt. "Science versus business, business versus science"

29.05.2023 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W dniu 25 maja 2023 r. na Wydziale Zarządzania Politechniki Lubelskiej odbyło się zorganizowane przez Radę Dyscypliny Naukowej Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wydziału Zarządzania I Międzynarodowe Seminarium Naukowe pt. "Science versus business, business versus science". Aby poznać obie strony poruszanych zagadnień do udziału w seminarium zaproszono zarówno światowej klasy przedstawicieli nauki, jak i biznesu.

Jako pierwszy głos zabrał Profesor Tom Hashimoto, LL.M., DPhil (Oxon), FHEA. Profesor Hashimoto pełni wiele funkcji w uczelniach i organizacjach na całym świecie, w tym Dyrektora ds. Współpracy Międzynarodowej na Uczelni Vistula, Profesora Ekonomii Międzynarodowej i Regionalnej na Uniwersytecie w Wilnie. Jest także dyrektorem generalnym Shifting Tides Productions i członkiem-założycielem We Coach One Limited. Jego obszary zainteresowań to rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu w UE, rozwój centrów finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz FinTech i etyka. Jako konsultant doradza i szkoli kadrę kierowniczą i menedżerów wyższego szczebla, głównie w MŚP, które chcą rozszerzyć swój międzynarodowy i międzypokoleniowy zasięg. Posiada tytuł doktora geografii finansowej Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jest członkiem Lions Club Warszawa Host i brytyjskiej Mensy.

Kolejnym prelegentem był Pan Marcin Jabłoński, Wiceprezes Izby Gospodarczej Eksporterów i Importerów  oraz  Iworysko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej). Pan Jabłoński jest Członkiem Zarządu hubu biznesowego STMW sp. z o.o., ekspertem w zakresie klastrów i polityki klastrowej oraz internacjonalizacji, a od roku 2012 roku prowadzi działalność w Afryce i krajach basenu Morza Śródziemnego. Zrealizował ponad 80 projektów doradczych i szkoleniowych. Jest również ekspertem polskich i zagranicznych organizacji w międzynarodowych projektach.

Seminarium otworzyła dr hab. Agnieszka Rzepka, prof. uczelni, zastępca Przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej wraz z dr hab. inż. Marcinem Gąsiorem, prof. uczelni, Dziekanem Wydziału Zarządzania a zakończyło się dyskusją poprowadzoną przez dr hab. inż. Łukasza Skowrona, prof. uczelni Przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej.

W seminarium uczestniczyli pracownicy oraz studenci Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat relacji pomiędzy przedsiębiorstwami a ośrodkami akademickimi wskazujące na konieczność transferu technologii. W dyskusji zwrócono uwagę na miejsce sztucznej inteligencji zarówno w nauce, jak i w biznesie oraz niepewności dotyczących przyszłego dalszego przejmowania przez AI funkcji pełnionych do tej pory przez ludzi.

Końcowym wnioskiem płynącym z dyskusji było stwierdzenie, że rola człowieka w chwili obecnej pozostaje nadrzędna w stosunku do sztucznej inteligencji. Dziś, w dobie zmian społeczno – gospodarczych transfer wiedzy jest podstawą funkcjonowania a nauka nie może funkcjonować bez biznesu, tak jak biznes bez nauki.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
"
PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17