Strona GłównaPocztaBibliotekaIntranetKsiążka adresowa PL

Spotkanie z Mirkiem Osipem-Pokrywką, 12 lutego 2025 r.

11.02.2025 Pracownicy Wydział

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na spotkanie z Mirkiem Osipem-Pokrywką, absolwentem Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej - menedżerem, fotografem i podróżnikiem.

Spotkanie odbędzie się 12 lutego br., o godzinie 11:00 w sali 302 w budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej (tzw. Rdzewiak), przy ulicy Nadbystrzyckiej 36C. Spotkanie będzie połączone z wernisażem wystawy dotyczącej nagradzanych albumów o Wilnie i Lwowie.

Mirek Osip-Pokrywka otrzymał w 2024 r. tytuł Wybitnego Absolwenta Politechnika Lubelska. Przez wiele lat z powodzeniem zarządzał działami marketingu w kilku dużych koncernach samochodowych w Polsce. Po kilkunastu latach pracy menedżera zajął się zawodowo dwiema swoimi życiowymi pasjami – fotografią i podróżami.

Ich efektem jest kilka publikacji, m.in. Bułgaria. Przewodnik od środka, Belgia i Luksemburg oraz dwutomowe albumy opublikowane w Wydawnictwie Jedność: Lwów i ziemia lwowska od środka oraz Kresy. Śladami wielkich Polaków.

Podczas spotkania Mirek Osip-Pokrywka opowie o swojej drodze zawodowej i artystycznej, a także zaprezentuje przygotowane przez Wydawnictwo Jedność plansze dotyczące publikacji o Lwowie i Wilnie.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej.

O autrorze

Mirek Osip-Pokrywka

  • Absolwent Wydziału Zarządzania i Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej (1990). Edukacja uzupełniająca: Centrum Kształcenia Menedżerów Przemysłowych ze stażem we Francji (1991), studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (1999), studia podyplomowe z europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim (2003) oraz studia podyplomowe z zarzadzania wartością klienta w Szkole Głównej Handlowej (2005).
  • Utrzymując silny związek ze swoją macierzystą uczelnią przez 15 lat do 2006 r. pracował jako menedżer wysokiego szczebla w firmach głównie branży motoryzacyjnej związanych z markami: Fabryka Samochodów w Lublinie, Daewoo Motor, Renault, Land Rover i Jaguar.
  • Od kilkudziesięciu lat zajmuje się profesjonalnie fotografią podróżniczą. Jest absolwentem Studium Fotograficznego Stowarzyszenia Polskich Artystów i Fotografików (SPAF) w Warszawie (na poziomie zasadniczym i mistrzowskim) oraz Photo Master Classes Jacka Samotusa. Ma na koncie kilka wystaw fotograficznych (zbiorowych i indywidualnych). Podróżuje po świecie i publikuje materiały o interesujących miejscach, krajach, regionach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularno-naukowych i periodykach krajoznawczych (łącznie ponad 2 tys. artykułów). Jest autorem oraz współautorem kilkunastu przewodników i albumów fotograficznych o tematyce krajowej oraz zagranicznej. Publikacje jego autorstwa były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane na targach książek. Jedne z ostatnich, których tematyce zostały poświęcone prezentowane wystawy, to: Kresy. Śladami wielkich Polaków wyróżnione Nagrodą Magellana w 2020 r., oraz monumentalny 2-tomowy album Lwów i Ziemia Lwowska, który otrzymał prestiżową nagrodę wydawniczą FENIKS 2023.
  • W 2024 r. otrzymała tytuł Wybitnego Absolwenta Politechniki Lubelskiej. Obecnie mieszka na wsi na Podkarpaciu i zajmuje się przygotowywaniem dwóch nowych publikacji o Inflantach (przewodnik historyczny i album).

O wystawach

  • LWÓW I ZIEMIA LWOWSKA – od środka

28 tablic wystawienniczych w formacie B1 (100 x 70 cm) prezentuje wnętrza kilkunastu obiektów we Lwowie (14 tablic) i na terenie szeroko rozumianej lwowskiej prowincji (12 tablic). W przeważającej części przedstawiono obiekty związane z polskim dziedzictwem kulturowym. Najliczniej reprezentowane są świątynie (nie tylko obrządku rzymskokatolickiego), po zatem dawne rezydencje (pałace i wille), budynki użyteczności publicznej (m.in.: teatr, dworzec kolejowy, biblioteka, uczelnia, bank), a także kasyno, browar, hotel i kawiarnia. Poszczególne fotografie opatrzono krótką notą informacyjną dotyczącą obiektu, jego historii i obecnego stanu. Główną intencją autora wystawy jest zwrócenie uwagi na obecny stan zachowania budynków i duże dysproporcje w ich kondycji materialnej między obiektami miejskimi, a tymi na lwowskiej prowincji. Fotografie zostały wykonane na kilka miesięcy przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Materiał fotograficzny pochodzi ze znacznie szerszego opracowania zawartego w dwutomowym albumie: Mirek Osip-Pokrywka, Lwów i ziemia lwowska, Jedność, Kielce 2022 -  w czasie wernisażu będzie możliwość nabycia publikacji z dedykacją autora.

  • CZESŁAW MIŁOSZ – Kresy śladami wielkich Polaków

13 tablic wystawienniczych w formacie B1 (100 x 70 cm) prezentuje miejsca związane z kresową biografią polskiego noblisty z dziedziny literatury z 1980 r. Wystawa jest pokłosiem 20. rocznicy śmierci Czesława Miłosza, którą obchodziliśmy w minionym roku. Poeta, eseista, tłumacz, filozof i historyk literatury – na początku lat 50. XX wieku podjął decyzję o emigracji. Od tego czasu jego twórczość w Polsce była wydawniczo nieobecna, pewien przełom nastąpił dopiero po uhonorowaniu Go Nagrodą Nobla. Materiał fotograficzny nawiązuje do miejsc do których poeta wielokrotnie wracała w swej twórczości literackiej. Najsłynniejszym  utworem poświęconym dziecięcym wspomnieniom jest powieść Dolina Issy. Literacka Issa, to rzeka Nieważa wijąca się przez dawne żmudzkie zaścianki. Po za tym odwiedzamy: Wilno, Kowno i współczesne pogranicze łotewsko-białoruskie gdzie, rodzina Miłoszów miała ziemskie majętności. Materiał fotograficzny pochodzi ze znacznie szerszego opracowania zawartego w dwutomowym albumie: Mirek i Magda Osip-Pokrywka, KRESY. Śladami wielkich Polaków, Jedność, Kielce 2020 -  w czasie wernisażu będzie możliwość nabycia publikacji z dedykacją autora.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
"
PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17