Strona GłównaPocztaBibliotekaIntranetKsiążka adresowa PL

Wydział Zarządzania na X Lubelskim Festiwalu Nauki 2013

01.10.2013

W dniach 15 i 16 września 2013 roku w ramach X Lubelskiego Festiwalu Nauki odbywającego się pod hasłem „Człowiek – nauka - pasja” pracownicy naszego Wydziału (dr Elżbieta Czarnocka, dr Marzena Cichorzewska, dr Mariusz Dzieńkowski) przygotowali 3 projekty:

1.       "Eyetracking z biznesowej i naukowej perspektywy" – wystąpienie na pikniku na Placu Litewskim

2.       "Rzut oka i wszystko jasne - eyetracking w rękach biznesu" – wykład, prezentacja sprzętu, pokaz i omówienie przypadku badawczego

3.        "Warsztaty eyetrackingowe: jak to się robi w biznesie?" – możliwość udziału w badaniu oraz analiza i prezentacja uzyskanych wyników.

Celem wszystkich projektów było przedstawienie zasad działania technologii eyetrackingowej (okulografii), przeglądu jej zastosowań w biznesie i nauce oraz omówienie sytuacji problemowej związanej z zagadnieniami marketingowymi. W czasach gdy współpraca nauki i biznesu jest szczególnie ważna, zespół projektowy nawiązał współpracę z firmą Neuro Device, która była gościem specjalnym Wydziału. Dzięki uprzejmości Dyrektora ds. Komunikacji Marketingowej i Rozwoju, Pani Olgi Reunamo oraz Pani Izabeli Figurze, które reprezentowały Neuro Device na LFN nasza publiczność festiwalowa mogła zobaczyć i skorzystać z trzech nowoczesnych eyetrackerów, do których na co dzień mają dostęp tylko wykwalifikowani specjaliści.

Badania eyetrackingowe polegają na pomiarze, rejestracji oraz ekranowej analizie położenia i ruchów gałki ocznej. Umożliwiają także podejrzenie oraz precyzyjne określenie gdzie, jak długo oraz w jakiej kolejności kierowany jest wzrok osoby badanej na prezentowane materiały wizualne. Eyetracking jest więc wykorzystywany do pomiaru reakcji i zachowań człowieka, które nie podlegają kontroli i są nieświadome. Prezentacje pozwalały uczestnikom Festiwalu obserwować sposób, w jaki ludzie patrzą i jednocześnie pomagały odpowiedzieć na pytanie, jak biznes podgląda umysł ludzki i jak następnie wykorzystuje zdobytą wiedzę.

W czasie niedzielnego pikniku na Placu Litewskim goście Festiwalu mieli okazję, aby obejrzeć prezentowany sprzęt eyetrackingowy, poddać się badaniu pod okiem specjalistów z zaproszonej firmy oraz poznać bliżej samą technologię i jej tajniki. Pracownicy Wydziału pokazywali i wyjaśniali, że nauka nawet jeśli na początku może wydawać się skomplikowana, jest przede wszystkim ciekawa.

W poniedziałek gości Festiwalu na Wydziale Zarządzania uroczyście powitała Pani Dziekan Prof. dr hab. Ewa Bojar. W czasie spotkania i pokazu w Auli Wydziału Zarządzania i Wydziału Podstaw Techniki uczestnicy LFN dowiedzieli się wielu ciekawostek, a dr Mariusz Dzieńkowski nie tylko wyjaśnił jak funkcjonuje ludzkie oko, ale przybliżył także tajniki eyetrackingu, streścił historię rozwoju metod śledzenia i rejestracji ruchów oczu oraz zaprezentował zasadę działania wcześniejszych eyetrackerów. Można było także zobaczyć praktyczne przykłady badań, uzyskiwane wyniki i na zakończenie poznać biznesowe zastosowania technologii.

Praktyczną część projektu - warsztat poprowadziła przedstawicielka firmy Neuro Device. Pani Izabela Figura zaprezentowała przywiezione eyetrackery, a następnie pokazała przykładowe badania, które firma realizowała na zlecenie firm zewnętrznych. Uczestnicy poznali sposoby prowadzenia badań, a na koniec mogli sami poddać się badaniu, prześledzić swoje ścieżki postrzegania, a tym samym podejrzeć własny umysł i zapoznać się z uzyskanymi wynikami.

Zrealizowane wydarzenie po raz kolejny pokazało, że współpraca uczelni i biznesu to ciekawa szansa dla nauki i jak zawsze obopólna korzyść dla każdej ze stron. Lubelski Festiwal Nauki to nie tylko coroczna promocja poszczególnych ciekawostek i rozwiązań naukowych. Jest to także okazja do promocji współpracy nauki i biznesu oraz okazja do promocji oferty edukacyjnej uczelni z naszego regionu. W tym roku zależało nam, żeby rozbudować nasz projekt, dotrzeć do jak największej liczby uczestników Festiwalu i pokazać, że nowoczesna technologia ma wiele praktycznych zastosowań nie tylko w biznesie, ale również w życiu codziennym.

Wszyscy wiedzą, że nauka jest potrzebna, że często bywa trudna, ze wymaga czasu i wyrzeczeń. Mamy nadzieję, że tym razem na naszym Wydziale udało się przekonać zaproszonych gości, że nauka może być przede wszystkim inspirująca i ciekawa.

Mariusz Dzieńkowski

fot. E.Czarnocka / M.Dzieńkowski

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
"
PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17