W dniach 2-5 grudnia 2012 roku w ramach zadania 2.3 – „Konstrukcja struktury monitoringu”, pracownicy odpowiedzialni za etap 2 odbyli wyjazd studyjno-konsultacyjny do partnerów projektu do Katowic i Wrocławia. Celem wyjazdu służbowego była koordynacja zadań projektowych związana z systemem struktury podsystemu monitoringu, uzgodnienia merytoryczne w zakresie zasobów osobowych, rzeczowych, finansowych oraz zakresu prac laboratoryjnych z uwzględnieniem metod analitycznych monitoringu azbestu, a w szczególności uzupełnienie pomiarów w zakresie metodyki i pomiaru tła stężenia włókien azbestu - w odniesieniu do zakresu prac laboratoryjnych z uwzględnieniem metod analitycznych monitoringu azbestu.
Pierwszym punktem wyjazdu było spotkanie z Panią dr inż. Martą Rożkowicz, ekspertem ds. „Składowisk podziemnych” w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. W trakcie spotkania dokonano omówienia zakresu możliwych metod analitycznych użytecznych w bieżącym projekcie, w aspekcie ich podatności na oddziaływanie tła kopalnianego, jak również możliwości współpracy w wiązkach tematycznych wniosków grantowych stanowiących kontynuacje podjętej współpracy. Również w Katowicach dokonano kontrolnego poboru prób w celu uwzględnienia możliwego oddziaływania zakładów przemysłowych i wydobywczych na kształtowanie się tła.
Drugim punktem wyjazdu była wizyta studyjna w spółce Aton-HT S.A. i kontynuacje uzgodnień dotyczących finalizowania zagadnień związanych z zakończeniem projektu. Dokonano również ustaleń z zakresu współpracy w ramach prac projektowych. Istotnym osiągnięciem była forma nawiązania współpracy oraz udział Spółki Aton w publikacji naukowej związanej z kompleksowym, wielowariantowym podejściem do unicestwiania włókien azbestu, co stanowi wkład do dokumentacji końcowej projektu rozwojowego (na zdjęciu dr inż. Bogdan Wit, dr inż. Krzysztof Czarnocki i Prezes Rady Nadzorczej ATON S.A., odpowiedzialny za profil naukowo-badawczy Spółki).
Trzecim punktem wyjazdu było spotkanie z Panem prof. Jerzym Zwoździakiem, ekspertem ds. „Ochrony środowiska” w Instytucie Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Omówiono problematykę projektu, stopień realizacji dotychczas rozpoczętych działań oraz terminarz realizacji zadań kolejnych. Uzgodniono udział profesora w opracowaniu oceny oddziaływania na środowisko rozwiązań projektu rozwojowego (na zdjęciu prof. Jerzy Zwoździak z Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, dr inż. Krzysztof Czarnocki i dr inż. Bogdan Wit). Dokonano także omówienia problematyki poboru próbek tła.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
"PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17