Tytuł projektu: Modele finansowania rozwoju źródeł wytwórczych w krajowym systemie elektroenergetycznym
Grant N N511 31 5440 (umowa Nr 3154/B/TO2/2011/40).
Celem głównym projektu badawczego była analiza czynników rozwoju energetyki w Polsce oraz ocena możliwości wykorzystania różnych instrumentów finansowych do pozyskania środków niezbędnych do finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych w energetyce. Realizacje tego celu wymagała:
Rezultatem badań było opracowanie dwóch modeli doboru źródeł finansowania inwestycje w przemyśle elektroenergetycznym. Pierwszy oparty jest na koncepcji struktury kapitału zaproponowanej przez A. Damodarana, drugi jest modelem opracowannym przez współautora badań dr inż. A. Paździora. Nawiązuje on do koncepcji A. Damodarana, która została dostosowana do warunków polskiej gospodarki. Na podstawie obu koncepcji (modeli) oszacowano możliwości finansowe spółek (giełdowych) oraz wybranych spółek nie notowanych na GPW w Warszawie, uwzględniając środki własne i źródła zewnętrzne. Podano również zasady według których można ustalać (dobierać) kapitały obce.
Przedstawione badania i ich wyniki mogą być wykorzystane przez osoby odpowiedzialne za politykę finansową spółek elektroenergetycznych. Dzięki racjonalnym metodom doboru źródeł finansowania można zminimalizować koszty kapitałów finansujących przedsiębiorstwa i określone przedsięwzięcia inwestycyjne oraz stworzyć szansę na wygenerowanie dodatkowych korzyści dla właścicieli.
Wyniki prowadzonych badań były publikowane na bieżąco w czasopismach i monografiach naukowych. Opublikowano dwie monografie:
Ponadto z tego zakresu autorzy opublikowali 14 artykułów oraz dwie monografie. Wyniki badań były również przedmiotem referatów głoszonych na konferencjach naukowych. Dotychczas wygłoszono 8 referatów.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
"PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17