Sprawdzenie pracy w systemie antyplagatowym polega na identyfikacji w treści tej pracy zapożyczeń z innych tekstów.
Jego celem jest stwierdzenie, czy w sprawdzanej pracy doszło do wykorzystania innych tekstów z naruszeniem ich autorstwa w oparciu o: zasoby Internetu, bazę porównawczą Ogólnopolskiego Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych (ORPPD) oraz bazę porównawczą aktów prawnych (BAP).
Prace sprawdza się z wykorzystaniem Akademickiego Systemu Archiwizacji Prac (ASAP), systemu Antyplagiat oraz Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA).
Badanie antyplagiatowe pracy dyplomowej wykonuje się po opracowaniu jej ostatecznej wersji.
Po uzyskaniu negatywnego wyniku pierwszego badania są jeszcze dopuszczalne dwie dodatkowe próby. Gdy dadzą one ponownie wynik negatywny i zachodzi obawa przypisania sobie przez studenta autorstwa istotnego fragmentu lub innych elementów cudzego utworu (plagiat), promotor zawiadamia o tym fakcie dziekana oraz Rektora Politechniki Lubelskiej celem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
Na badanie trzeba sobie zarezerwować co najmniej jedną dobę w ciągu tygodnia roboczego, a jeżeli wypadnie w weekend, to nawet trzy doby. Czasami zdarzają się problemy w systemie niezależne od studenta oraz promotora, wymagające interwencji Centrum Informatycznego. Trzeba też mieć na uwadze możliwości promotora, który musi wgraną przez swojego dyplomanta pracę wysłać do badania oraz zatwierdzić jego wynik.
Wynikiem analizy pracy przez system antyplagiatowy są dwa raporty podobieństwa wygenerowane przez systemy Antyplagiat oraz JSA, zawierające obliczone współczynniki podobieństwa. Spośród kilku współczynników najważniejsze są dwa pierwsze: WP1 i WP2.
Współczynnik podobieństwa 1 (WP1) określa, jaką część badanej pracy stanowią frazy o długości 5 wyrazów lub dłuższe, odnalezione w różnych zasobach internetowych. Współczynnik ten służy przede wszystkim do badania samodzielności językowej autora pracy. Nie powinien on przekroczyć progu 50%.
Współczynnik podobieństwa 2 (WP2) określa, jaka część badanej pracy składa się z fraz odnalezionych w tych samych zasobach, co WP1, o długości 25 wyrazów lub dłuższej. Współczynnik ten jest narzędziem do wykrywania nieuprawnionych zapożyczeń i nie może on przekroczyć progu 5%.
Jeżeli w wyniku analizy raportów podobieństwa promotor stwierdza, że praca nie zawiera niedopuszczalnych zapożyczeń albo uznaje, że użyte zapożyczenia nie noszą znamion plagiatu i są poprawnie oznaczone, praca może zostać skierowana do obrony.
Aby uchronić się przed niekorzystnym wynikiem badania antyplagiatowego należy z rozwagą korzystać ze źródeł internetowych i unikać nadmiernego cytowania. Należy także upewnić się, czy kwestionariusz ankiety internetowej został wycofany z sieci przed procesem badania antyplagiatowego.
Tak, można samodzielnie sprawdzić pracę, jednak jest to możliwe w płatnych systemach antyplagiatowych.
W wersjach takich nie obowiązuje limit trzech prób, jak w systemie stosowanym w Politechnice Lubelskiej.
Przebieg procesu badania antyplagiatowego określa „Regulamin funkcjonowania systemu antyplagiatowego”, będący załącznikiem do Zarządzenia Nr R-61/2020 Rektora Politechniki Lubelskiej z dnia 10 września 2020 r.
Regulamin można pobrać ze strony Wydziału Zarządzania z zakładki Studenci/Prace i egzaminy dyplomowe
Przebieg badania jest następujący:
Wynikiem analizy pracy przez system antyplagiatowy Antyplagiat jest raport zawierający obliczone współczynniki podobieństwa.
Po akceptacji raportu przez promotora student może wydrukować dokumenty z badania i zamieścić je w pracy za kartką tytułową.
W razie wystąpienia problemów technicznych w trakcie badania antyplagiatowego, pomocni są pracownicy Centrum Informatycznego Politechniki Lubelskiej.
Dane do kontaktu z Centrum można odnaleźć pod adresem: https://pollub.pl/uczelnia/struktura-organizacyjna/administracja/centrum-informatyczne
Dokumentacja z badania antyplagiatowego oraz oświadczenie studenta o samodzielności pracy (łącznie cztery dokumenty) muszą być wszyte/zgrzane w sposób trwały w oprawie pracy tuż za stroną tytułową. Dokumentów tych nie uwzględnia się w numeracji stron ani w spisie treści.
Każdy z dołączonych dokumentów powinien być odpowiednio podpisany: oświadczenie studenta – przez autora pracy dyplomowej, potwierdzenie analizy antyplagiatowej w systemie Antyplagiat – jednocześnie przez autora pracy (jako osobę składającą dokument) oraz promotora (jako osobę przyjmującą dokument), opinia promotora oraz raport ogólny z badania antyplagiatowego w systemie JSA – przez promotora pracy dyplomowej.
Przy składaniu pracy dyplomowej w Dziekanacie wymagany jest komplet prawidłowo wypełnionych i podpisanych dokumentów.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
"PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17