Studenckie praktyki zawodowe, zwane dalej „praktykami”, o ile są ujęte w programie studiów, podlegają obowiązkowemu zaliczeniu. Zaliczenie praktyki oznacza uzyskanie przez studenta określonych w programie studiów efektów uczenia się dla tego modułu.
- Rektor, na wniosek dziekana, powołuje spośród nauczycieli akademickich pełnomocników ds. praktyk na danym wydziale.
- Maksymalna liczba studentów przypadająca na jednego pełnomocnika ds. praktyk w danym roku akademickim wynosi 90.
- Do zadań pełnomocnika ds. praktyk należy:
- opracowanie Karty sylabusa praktyki, zapoznanie studentów z celami i programem praktyki oraz zasadami i trybem odbywania i zaliczania praktyki;
- opracowanie wzoru dziennika praktyk, jeżeli jest wymagany;
- rekomendacja instytucji przyjmujących studentów na praktyki pod kątem możliwości realizacji programu praktyk i osiągania założonych efektów kształcenia;
- rekomendacja opiekunów praktyk, jeżeli wymaga tego rodzaj praktyki;
- nadzór nad zawieraniem umów o organizację praktyki;
- kontrola przebiegu praktyk;
- weryfikacja dziennika praktyk lub sprawozdania z realizacji praktyki i jego zatwierdzenie, rozliczenie studenta z realizacji osiągnięcia zakładanych dla praktyki efektów uczenia się;
- weryfikacja dokumentów, na podstawie których student może ubiegać się o zaliczenie praktyki na podstawie aktywności związanej z osiągnięciem zakładanych dla praktyki efektów uczenia się;
- zaliczenie praktyki poprzez dokonanie wpisu do protokołu zaliczeniowego.
- Praktyki mogą być odbywane w przedsiębiorstwach, organizacjach i instytucjach w kraju i za granicą, których profil działania umożliwia realizację założonych efektów uczenia się.
- Praktyki inne niż pedagogiczne można uznać za zaliczone na podstawie aktywności związanej z osiągnięciem zakładanych dla praktyki efektów uczenia się.
- Student odbywa praktykę na podstawie umowy zawartej przez Uczelnię z organizatorem praktyki, z zastrzeżeniem ust. 2. Ramowy wzór umowy o organizację studenckiej praktyki stanowi Załącznik nr 1 do niniejszych Zasad.
- W związku z odbywaniem praktyki studentowi nie przysługują od Uczelni żadne świadczenia finansowe ani rzeczowe. Praca wykonywana podczas studenckiej praktyki ma charakter nieodpłatny, chyba że organizator praktyki zdecyduje o przyznaniu wynagrodzenia, wówczas stosowna umowa zawierana jest pomiędzy organizatorem praktyki a studentem,
bez pośrednictwa Uczelni.
- Student może odbyć praktykę:
- przedstawiając własną propozycję miejsca odbywania praktyki oraz organizatora praktyki;
- korzystając z oferty praktyk przygotowanej przez Uczelnię.
- Studenta na praktykę kieruje pełnomocnik ds. praktyk po pozytywnej ocenie wybranego organizatora praktyki. Wzór ankiety dotyczącej organizacji praktyki stanowi Załącznik nr 2, natomiast wzór skierowania na praktykę – Załącznik nr 3 do niniejszych Zasad.
- Przed rozpoczęciem praktyki student zobowiązany jest przedłożyć pełnomocnikowi ds. praktyk dowód posiadania aktualnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Niniejsze potwierdzenie student będzie zobowiązany przedłożyć w miejscu praktyki na prośbę organizatora praktyki.
- Przed rozpoczęciem praktyki student może zostać skierowany na dodatkowe badania lekarskie.
- Przed rozpoczęciem praktyki student jest zobowiązany do wypełnienia deklaracji dotyczącej odbywania praktyki. Wzór deklaracji stanowi Załącznik nr 4 do niniejszych Zasad.
W przypadku praktyk zagranicznych realizowanych w ramach programów (projektów) międzynarodowych, procedura odbywania praktyk oraz wzory dokumentacji są określone w tych programach (projektach).
- Zaliczenie praktyki odbywa się na podstawie sprawozdania z praktyk, którego wzór stanowi Załącznik nr 6 do niniejszych Zasad albo dziennika praktyk, którego wzór określa właściwy pełnomocnik ds. praktyk.
- Zaliczenie praktyki pedagogicznej odbywa się na podstawie wypełnionego dziennika praktyk, konspektów zajęć, arkuszy hospitacji i opinii opiekuna praktyki.
- Dokumenty wymienione w ust. 1 i 2 podpisane przez organizatora praktyki składane są u pełnomocnika ds. praktyk celem uzyskania zaliczenia.
- Do składanych dokumentów należy dołączyć wypełnioną przez opiekuna praktyki ankietę ewaluacyjną, której wzór stanowi Załącznik nr 7 do niniejszych Zasad.