Obrona pracy dyplomowej to udowodnienie wobec kilkuosobowej komisji, że jest się autorem przedłożonej pracy dyplomowej oraz posiada się wymaganą wiedzę z zakresu studiów.

Egzamin dyplomowy składa się z dwóch części.

W części pierwszej student dokonuje krótkiej prezentacji pracy, z omówieniem w szczególności części badawczej i wkładu własnego w jej przygotowanie. W trakcie lub bezpośrednio po prezentacji pracy członkowie komisji dyplomującej mogą zadawać pytania dotyczące treści pracy, przyjętej metodyki i wniosków z badań oraz osiągniętych w pracy efektów.

W części drugiej, egzaminacyjnej, student losuje trzy pytania z zakresu kierunku studiów, na które udziela odpowiedzi podlegających ocenie komisji dyplomującej.

W zależności od sytuacji epidemiologicznej, obrony odbywają się w kontakcie lub zdalnie.

Organizacja egzaminu w warunkach zwykłych opisana jest szczegółowo w „Regulaminie studiów w Politechnice Lubelskiej”, rozdz. 12. „Ukończenie studiów”.

W czasie pandemicznym obowiązują reguły określone w dokumencie „Zasady organizacji egzaminów dyplomowych w Wydziale Zarządzania w okresie obowiązywania procedur zdalnego kształcenia w Politechnice Lubelskiej”. Obydwa dokumenty znajdują się na stronie Wydziału Zarządzania w zakładce Studenci/Prace i egzaminy dyplomowe.

Zagadnienia na obronę są opublikowane na stronie Wydziału Zarządzania w zakładce Studenci/Prace i egzaminy dyplomowe.

Warto starannie przygotować wypowiedzi związane z każdym z tych zagadnień, metodą „od ogółu do szczegółu”, aby w wersji mówionej nie zajmowały więcej, niż 2-3 minuty.

Lepszą strategią jest powtórzenie materiału odnośnie do wszystkich zagadnień choćby częściowo, aniżeli staranne przygotowanie się tylko do części odpowiedzi.

Aby uniknąć negatywnego napięcia, należy przygotowywać się do egzaminu odpowiednio wcześniej. Warto podzielić materiał na mniejsze części i uczyć się systematycznie w zależności od preferencji: jednym studentom pomaga robienie notatek, inni wolą tworzenie map myśli.

Prezentacja pracy powinna trwać około 5 minut. Dyplomant powinien w niej przestawić:

  • tytuł i cel swojej pracy, z objaśnieniem, z czego wynikał taki wybór
  • problem badawczy i postawione pytania, tezę i hipotezy, jeśli były sformułowane
  • badaną próbę, wybrane metody, techniki i narzędzia badawcze,
  • wnioski z badań z odniesieniem do postawionych pytań lub hipotez
  • ogólne efekty osiągnięte w pracy z odniesieniem ich do praktyki lub z określeniem kierunków dalszych badań.

Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją powołaną przez dziekana, w skład której wchodzą: dziekan lub prodziekan, albo inny nauczyciel akademicki upoważniony przez dziekana jako przewodniczący, sekretarz oraz co najmniej trzech nauczycieli akademickich – w tym promotor i recenzent, o ile program studiów przewiduje pracę dyplomową.

Dziekan może powołać do komisji także specjalistów spoza Uczelni. Na każdym z kierunków studiów prowadzonych na Wydziale Zarządzania stworzone zostały tzw. stałe komisje dyplomujące, złożone z wykładowców prowadzących najwięcej zajęć dydaktycznych na tych kierunkach.

Egzamin dyplomowy powinien zostać przeprowadzony nie później niż 3 miesiące od daty złożenia pracy (z wyłączeniem okresu wakacji letnich).

Termin egzaminu dyplomowego ustala Dziekan lub Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej.

Ustalenie terminu egzaminu i powiadomienie o tym studenta odbywa się w sposób przyjęty w danym wydziale i powinno nastąpić nie później niż 2 dni przed egzaminem.

Egzaminy dyplomowe organizowane są w okresie od czerwca do września (z wyłączeniem sierpnia) dla studentów studiów licencjackich kończących się w czerwcu, oraz od stycznia do marca dla studentów studiów inżynierskich kończących się w styczniu.

Egzaminy dla studentów studiów magisterskich kończących się w czerwcu organizowane są od czerwca do listopada (z wyłączeniem sierpnia).

Egzaminy odbywają się w z góry ustalonych terminach podanych do wiadomości na stronie Wydziału Zarządzania.

Osoba, która nie złoży pracy dyplomowej w terminie albo nie zda egzaminu dyplomowego zostaje skreślona z listy studentów. Nie oznacza to jednak, że traci lata nauki.

Warunkiem przystąpienia do egzaminu dyplomowego jest wznowienie studiów. Student, który zrealizował całość programu studiów poza jego składową „pracą dyplomową”, zobowiązany jest zrealizować ten punkt programu w trybie powtarzania zajęć.

Szczegóły określa Regulamin studiów w Politechnice Lubelskiej.

Dziekan na umotywowany wniosek studenta wraz z uzasadnieniem promotora może przedłużyć termin złożenia pracy dyplomowej o okres nie dłuższy niż 1 miesiąc.

Wcześniejsza obrona pracy także jest możliwa. Dyplomant musi mieć wystawione oceny ze wszystkich przedmiotów, złożone wszystkie wymagane dokumenty związane z dyplomowaniem, a także musi uzyskać zgodę dziekana na obronę we wcześniejszym terminie.

Absolwent Politechniki Lubelskiej w terminie 30 dni od dnia ukończenia studiów otrzymuje dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem do dyplomu oraz 2 odpisy, w tym, na wniosek studenta, odpis w języku angielskim. Wzór wniosku jest określony w Załączniku nr 1 Zarządzenia Nr R-63/2021 Rektora Politechniki Lubelskiej z dnia 13 lipca 2021 r., do pobrania ze strony Wydziału Zarządzania w zakładce Studenci/Prace i egzaminy dyplomowe.

W celu odebrania kompletu dokumentów po obronie (dyplom, dwa odpisy dyplomu, suplement do dyplomu oraz dwa odpisy suplementu do dyplomu), należy wcześniej umówić się na spotkanie osobiście, telefonicznie lub pocztą elektroniczną z pracownikiem Dziekanatu opiekującym się absolwentami.

Tak, jest taka możliwość.

Dziekanat, na prośbę absolwenta, udostępnia recenzję pracy do wglądu po egzaminie dyplomowym. Ponadto, w egzaminie tym uczestniczy recenzent pracy i może on zainicjować rozmowę na temat mocnych lub słabych punktów ocenianej pracy.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
"
PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17